Eseménynaptár
< 2024. október >
H K SZ CS P SZO V
30 1 23456
7 8 9 10 111213
14 15 16 17 181920
21 22 23 24 252627
28293031123
Következő esemény:
Eszköztár a pályaorientációs napok szervezéséhez - nevelési értekezlet
Galériák
Hasznos linkek
Interreg
Mindenki Iskolája
Holokauszt 80: színházi előadás a tanteremben

Holokauszt 80: színházi előadás a tanteremben

2024. szeptember 17.

A Mesebolt Bábszínház tantermi színházi előadásán vehettek részt szeptember 17-én a Szombathelyi Nagy Lajos Gimnázium 9. és 10. évfolyamosai az iskola dísztermében. A Tamás könyve című, poszt-holokauszt témájú mű megtörtént esetet dolgoz fel: egy 16 éves kamaszlány kénytelen szembesülni saját zsidóságával és családja tragikus múltjával. 

"A 16 éves Annamária, szülei válását követően apjával Rómából Magyarországra költözik. A lány világéletében Olaszországban élt, nincs ínyére a változás, úgy érzi, a szülei feje fölött döntöttek az életéről. Frusztrációját apján vezeti le, aki nem tud mit kezdeni lánya dühkitöréseivel és vagdalkozásával. Az apa, aki a második világháború kitörése előtt emigrált, majd új családot alapított Rómában, elhallgatta lánya elől előző házasságát és zsidó származását, így azt is, hogy családjának nagy része Auschwitzban vesztette életét, a mit sem sejtő Annamáriát pedig óvatosságból katolikusként nevelte. Egy véletlen során azonban kiderül, hogy Annamáriának van egy féltestvére, Tamás. A lány nyomozni kezd utána, napvilágra kerül az elhallgatott múlt, és apának és lányának is rengeteg tisztáznivalója akad egymással és önmagával is. Annamária nem csupán azzal szembesül, hogy ez a tragikus történelmi esemény közvetlenül érintette családját, a felfedezés alapjaiban kérdőjelezi meg saját identitását. Míg eddig olasznak és katolikusnak vélte/vallotta magát, most magyar és zsidó származásának ismeretében kell tisztába kerülnie önmagával. Ráadásul alapvető bizalmi válságot él meg apjával való viszonyában, hiszen mindezt elhallgatta előle, így a történet tétje az is, hogy apa és lánya képes lesz-e kiépíteni egy meghitt, őszinte és kölcsönös megértésen alapuló kapcsolatot. Mindezek olyan problémák, amelyekkel a mai (és mindenkori) tinédzserek is szembesülnek. A kamaszlét alapvető problémáit (identitáskeresés, szülőkkel való konfliktusok, kommunikációs nehézségek) feszegeti a darab." - olvasható a Mesebolt Bábszínház szinopszisában. 

A drámapedagógiai színdarab során a fiatalokkal nyíltan és könnyedén kommunikáló narrátor közreműködésével vonódhattak be a diákok a feldolgozásba, közösen keresték a válaszokat a felmerülő kérdésekre, megbeszélték az egyes jelenetek üzenetét, együtt alakították a cselekményt. A projekt a Szombathelyi Magyar-Izraeli Baráti Társaság és az ELTE Savaria Regionális Pedagógiai Szolgáltató és Kutató Központ közös, holokauszt 80. évfordulójára MAZSÖK által kiírt pályázatból valósulhatott meg. 

Megosztás