14.1. A galéria

A táblaoldalakon megjeleníthető objektumok köre rendkívül gazdag. Az egyes táblaszoftverek ezres nagyságrendben kínálnak beszúrható, a vázlatokba beépíthető képeket. Ezt a gyűjteményt galériának nevezzük. A választék gazdagsága nagymértékben befolyásolja az interaktív tábla felhasználhatóságát, de természetesen a galéria saját egyedi képekkel, objektumokkal tetszőlegesen bővíthető. Az Interwrite táblához a honlapjáról letölthető, telepítést igénylő gyűjtemény áll rendelkezésre (Neve: WorkspaceContent). A táblaszoftver beállítása után a galériát külön kell installálni. A gyűjteménynek is különféle változatai vannak, melyek egyre bővülő kínálatot tartalmaznak. Érdemes időnként az új változatot megkeresni és használatba venni.

 

 

A galéria egy ikonnal érhető el az eszköztárból. Indítása után egy külön kezelőprogram lesz látható, mely megkönnyíti a tájékozódást, keresést a több ezer elem között. A program kategóriákba (mappákba) rendezi a tartalmakat, egy-egy témakör megnyitása elérhetővé teszi a további alcsoportokat, a „fa" struktúra végén az egyes képeket, tartalmakat láthatjuk. A navigáció történhet a mappák tollal történő kiválasztásával, visszafelé pedig használhatjuk a böngésző programokban már megismert navigációs nyilakat.

A felhasználó maga is létrehozhat új (saját) témákat, s abba feltöltheti a számára szükséges tartalmakat. E beépülő galéria program kezelőfelülete ugyan magyar, de a kategóriák és a benne található beépített állományok nevei, az ábrák feliratai angol nyelven vannak. A beépített lehetőségek közül kiemelhetők a különféle grafikonok, nyelvi elemek, matematikai szimbólum, illetve a különféle tudományterületekhez kapcsolható ábrák. A képek nem háttérként, hanem kijelölhető objektumként kerülnek a táblaoldalra, ahol további alakítással kapják meg végleges alakjukat és helyüket. (méretezés, csoportosítás, színek kezelése stb.) A kiválasztott képet a toll segítségével lehet kihúzni a táblaoldalra, mely egy másolat létrehozását jelenti a galériában található elemnek A kép kijelölt állapotba kerül, mely azonnal méretezhető és áthelyezhető.

 

 

Ha egy új, általunk kiválasztott képet szeretnék használni, akkor azt fel kell tölteni először a galériába. Célszerű ehhez nem egy meglévő kategóriát használni célként, hanem egy újat létrehozni. Az új kategória neve akár lehet az oktató neve is, hisz ha többen használják az eszközt, akkor könnyen el lehet különíteni az egyes felhasználók által bemásolt képeket. A létrehozást a galéria ablakának egy ikonjával lehet elindítani. Az új kategória a hierarchia azon pontján jön majd létre, ahol a tartalomban állt a felhasználó. A név megadása után enter billentyűvel zárjuk le a bevitelt. A csoportosítás bármi más is lehet, megadhatunk tantárgyak neveit, azon belül témaköröket, leckéket stb.

 

 

Az új kategória természetesen kezdetben üres. Ebbe kell feltölteni a képeket. A műveletet egy ikonnal indítjuk el (új kategória melletti ikon), hatására megjelenő ablakban választhatjuk ki a bemásolásra szánt képeket és azok helyét. Egy kiválasztott képnek a galériában van helyi menüje. (jobb egérgomb). Ennek segítségével például a kép hozzáadható a kedvencek listájához (így később gyorsabban meg lehet találni), törölni lehet a listából, és módosítani lehet a beállításait.

 

 

E beállítások között találjuk meg azt, hogy bármely a galériában lévő képet háttérként is tárolhatjuk, s akkor így egy új képoldal háttere is lehet.