14.2. Az ún. „vegyes mód” használata
Az oktatóanyag végén idézzük fel, egészítsük ki az ún. vegyes mód használatát! Ez azt jelentette, hogy az oktató ugyan elkészít előre egy táblasort, s azt fel is használja az órán, de időnként szüksége van a számítógép közvetlen irányítására is. Azért, mert olyan programokat szeretne elindítani, illetve weboldalakat kivetíteni a hallgatóságnak az internetes kapcsolat által, mely az óra adott pontján indokolt.
A táblaképek vetítését az egér üzemmód kiválasztásával szakíthatja félbe a pedagógus, ekkor visszatér például a munkaasztalhoz (ha az volt korábban megjelenítve), s a toll segítségével a táblánál bármilyen műveletet elvégezhet. Mivel a táblaszoftver eszköztára mindig látható marad, továbbra is elérhetők a tábla szolgáltatásai. Lehetséges megoldások egér üzemmódban:
- Mivel a táblaszoftver fut a számítógépen a Windows rendszerprogram felületén, a tálcán látható a Workspace program. Azt kiválasztva visszatérhet a soron következő táblaoldal kivetítéséhez az oktató. Az egér üzemmód ikonjával pedig ismét bármikor válthat a számítógép irányításához. Ez felfogható egy programváltásnak, melyek párhuzamosan használatban vannak, a kettő viszont nincs egymással szorosabb kapcsolatban.
- Ha a felhasználó az egér üzemmódból a visszalépést nem a tálcán található programváltással valósítja meg, hanem az állandóan látható eszköztáron, például a toll eszközt választja ki, akkor az aktuális képernyőtartalom, mint kép, bekerül a táblasor aktuális pontjára, (háttérré válik), melyre, mint statikus képre rajzolhat/írhat rá megjegyzéseket az oktató. Mentéskor e kép része lesz a táblasor állományának.
Ezt az utóbbi lehetőséget nemcsak egér üzemmódból, hanem a táblasor aktív állapotában is kezdeményezheti a pedagógus. Ha kivetít egy táblaképet, de tudja, hogy „alatta" a számítógépen egy olyan program fut, melynek aktuális képét láttatni szeretné, akkor kiterjesztett eszköztár funkciók közül a „Megjegyzés az asztalon keresztül" menüpontot kell kiválasztania.

A program ekkor megjeleníti az asztalt, illetve az ott futó programot, melyre bármilyen eszközzel rá lehet írni. Az előre elkészített táblasor változatlanul az aktív, csak átmenetileg jelent meg a számítógép munkaasztala. Így ha az oktató folytatni akarja a következő táblaoldallal, akkor a program rákérdez, hogy szeretné-e menteni a látottakat, s csak utána tud tovább / visszalépni a táblaoldalak között. Ha a kérdésre igen a válasz, akkor a vetített kép része lesz a táblasornak, ugyanúgy, mint az előbb említett második pontban. Ha nem, akkor az átlépés csak ideiglenes volt, nem kerül rögzítésre semmi, folytatódik a következő táblaoldallal az óra.
E szolgáltatáskört (a tábla és a számítógép vegyes alkalmazását) támogatja a hivatali (office) mód is. Egy különleges lehetőségről van szó, melyet az eszköztár kiterjesztett ikonjai (menüpontjai) segítségével kapcsolhat be az oktató. Arra ad lehetőséget, hogy az interaktív tábla eszközeit felhasználva bármilyen megjegyzést, vonalat és rajzot ne a táblaoldalon mentsen el a felhasználó, hanem közvetlenül beleírhat a megnyitott, szerkesztett office dokumentumba! A módosítások tehát a szövegbe, táblázatba, prezentációba kerülnek elmentésre!

Az eszköztára elősegíti a Microsoft Office programok indítását is. Körültekintően bánjunk e lehetőséggel, hisz felülírja a szerkesztett állományt. Előnye, hogy olyan változtatási, szerkesztési lehetőségeket kínál, melyek az adott programban (Word, Excel) nincsenek, így azok kibővülnek a táblaszoftver lehetőségeivel.