14. lecke 4. további táblaoldal-típusok és a galéria, vegyes üzemmód

Az első leckében volt szó a táblaoldalak létrehozásáról és az alapbeállításokról. Az üres oldal, valamint a rácsos oldal két alaptípus. A kitöltés eszközzel egyszerűen változtathatjuk meg a tábla színét is. Ugyanakkor gyakran van szükség hátterében képeket tartalmazó „táblákra". Gondoljunk csak egy koordináta rendszerre, egy térképre, esetleg egy kottázásra alkalmas ötvonalas táblára. Segítségével más és más tárgyhoz kapcsolódó vázlatok készíthetők elő. Az ún. képoldal létrehozása a kiterjesztett eszköztár menüpontja közül választható ki.

 

 

A megjelenő ablakban a program által felkínált, beépített hátterek közül választhat az oktató, mely képek számtalan témakört érintenek. Találunk háttereket különféle grafikonokhoz, játékmezőket a sakktól a labdajátékokig, háttérképeket a Földről, térképeket, zenei táblatípusokat, periódusos rendszert, római számokról táblázatot.
A szolgáltatás igazi előnye az importálás funkció, mely azt jelenti, hogy a beépített készlet egyedi képekkel, fotókkal tetszőlegesen bővíthető. A leggyakoribb képállomány-típusok (jpg, bmp, png, tiff) mind beilleszthetők a tábla hátterébe. Ha az oktatónak rendelkezésre állnak digitális fényképek az adott témakörben, akkor ezek betölthetők a táblaoldal hátterébe, s így erre az alapra rajtolva, írva készíthető el a teljes anyag. Gondoljunk csak arra, hogy például a földrajz, történelem tárgyakhoz rendelkezésre álló digitális térképek felhasználása az interaktív táblán milyen mértékben terjesztik ki a pedagógus szakmai-módszertani lehetőségeit a korábbi, falra felakasztott, szünetekben „becipelt" falitérképekhez képest. Könnyedén rárajzolhat, kiemelhet, bejelölhet bármit a térképeken, pillanatok alatt válthat a különféle térképtípusok között (domborzati, vaktérképek stb.), s a táblánál dolgozó diákok interaktív feladatokat kaphatnak. Fontos megemlíteni, hogy ha egy kép a háttérbe kerül, akkor annak elemei, összetevői külön nem jelölhetők ki, nem változtathatók meg. E háttérre tehát ráírunk, rajzolunk, a kép maga a „papírlap", amire írunk. Ha valakinek kijelölhető, módosítható, méretezető képre van szüksége, akkor a galériát kell használnia.

 

 

A képoldal egy speciális változata a naptár oldal. Remekül használható például a közoktatásban is. A táblaoldal háttere egy szabadon megválasztható beosztást (hét, hónap stb.) tartalmazó oldal, mely a háttérszín beállításával még barátságosabbá tehető. A naptárba a korábban megismert eszközök bármelyikével bejegyzéseket tehetünk. Ehhez használhatjuk például a toll, képtoll, többszínű toll, bélyegző, szövegmező elemeket. Létrehozása szintén a kiterjesztett eszköztár menüpontjainál lehetséges.

 

 

Az ún. emelkedő oldal valójában egy színátmenetes hátteret tartalmazó táblaoldal, különféle igényes prezentációk elkészítéséhez. Akik már dolgoznak például a PowerPoint programmal, azok számára ismerősek a beállítási lehetőségek.

 

 

A menüpont kiválasztásával egy alapértelmezett színt és átmenetét tartalmazó oldalt kapunk, melynek tulajdonságai az első leckében tárgyal beállítások menüpontban található (Eszköztár/Workspace menü/Beállítások/emelkedő oldalbeállítások). Választhatunk kettő, illetve négy színt tartalmazó oldal közül, ahol a színek egyenként megadhatók. A színátmenet módját az ablakban a megfelelő képre történő kattintással lehet megadni.

 

 

Az így létrehozott háttér tetszőleges tartalommal látható el.