Mozgásterápiák

Delacato-féle terápia

A Carl Henry Delacato által kidolgozott terápia lehetővé teszi a gyermekek számára, hogy a mozgás szintjén újra éljék életüknek egy korábbi szakaszát. Így az érésben elmaradt területek lehetőséget kapnak a hiányosságok pótlására. Delacato párhuzamot von az ember egyedfejlődése és a törzsfejlődés között. A mozgásfejlődés szoros kapcsolatban áll az idegrendszer érésével, hiszen a gyermek mozgásának fejlődése egy-egy életszakaszban a központi idegrendszer egy-egy meghatározott területének irányítása alatt áll. Éppen ezért ha a mozgásfejlődés bármelyik szakasza kimarad, vagy nem gyakorlódik be eléggé (pl. túl korán feláll a gyermek), akkor az ehhez kapcsolódó érzékelő és irányító központok sem fejlődnek megfelelően. Ez pedig tanulási és viselkedési problémákhoz vezethet.

A terápia jellemzői:

- Rekapitulációs elméletre épít.

- Mozgásminta ráépíthető az agyra

- Mozgásfejlődés és anyanyelvi fejlődés együtt jár.

- Adott sorrenden kell végighaladni: fejemelés - fordítás - hason fekvő homorítás - úszómozdulat - kúszás - mászás - felülés - járás - guggolás - ugrás - szökdelések - dominancia megválasztásának és begyakorlásának játékai.

- Rendszeres gyakorlás: 3x2 óra vagy 6x1 iskolaidőben, nyáron 5x2 óra

 

Dévényi-féle speciális manuális gimnasztika

A Dévény Speciális manuális technika - Gimnasztika Módszer (röviden DSGM), új terápiás eljárás a mozgásrehabilitációban. Dévény Anna gyógytornász, művészi torna szakedző dolgozta ki 1976-tól kezdődően, kettős képzettségének gyakorlati tapasztalatai alapján.
E módszer két nagy működési területet ölel fel:

 

DSGM I.: Speciális manuális technika (röviden SMT)

Az SMT a masszázstól gyökeresen eltérő, kézzel végzett izom-ínkezelés, amely hangsúlyosan foglalkozik az inakkal és az izom-ín egységeket borító vékony hártyával, az un. fasciával.

Alkalmazásának három fő hatása van:

1. Kontraktúrák (izomrövidülések, izületi zsugorodások) oldása

2. Az izomzat kóros helyzetének normalizálása

3. Az idegrendszer direkt ingerlése

 

DSGM II.: Analitikus gimnasztika (röviden AG):

Az analitikus gimnasztika a művészi torna szemléletét, módszerét és gyakorlatanyagát használja fel korrekciós céllal egyéni aktív torna és zenés csoportos tanítás formájában. Célja a korrekció mellett a tudatos, pontos, célszerű, harmonikus mozgás kialakítása a sérülés adta lehetőségeken belül.

A két tevékenységi terület közös alapelvekre épül, közöttük szerves összefüggés van. A terápia során e két tevékenységi területet egyénre és betegségre szabottan alkalmazzák.
A Dévény-módszer komplex mozgásrehabilitációs eljárás. A minél hamarabb - akár már az inkubátorban - megkezdett rendszeres kezelés mellett nincs szükség a szülő által végzendő otthoni tornáztatásra sem.

 

Hidroterápiás rehabilitációs gimnasztika

Preventív, habilitációs és rehabilitációs, regressziós szemléletű langyos vízben alkalmazható mozgásfejlesztési módszer, amely a meglevő mozgásfunkciókat segíti. A fejlesztő eljárás során a korai szenzomotoros korszak át nem élt, be nem épített, ugyanakkor a további magasabb szintű integrációs működéséhez nélkülözhetetlen ingereket a megkésett fejlődésű gyermekek megkapják, s alkalmazkodási válaszként fontos alapkészségeket lehet pontosabban differenciálni, ami a normális egyedfejlődés, pszichomotoros és szociális részének elengedhetetlen tartozéka.

 

A hidroterápiás rehabilitációs gimnasztika célja:
  • kóros reflexek leépítése
  • reflexgátolt helyzetek kialakítása
  • 370 mozgásfeladat megtanításával a mozgáskultúra, mozgáskreativitás kialakítása
  • komplex vesztibuláris, taktilis, vizuális, akusztikus és szociális ingeradás.
  • csoportos, heti 2 alkalommal 45 perc.
  • víz folyamatos ingerlése - a hiperaktív gyerek optimális arousal szintjét biztosítja / testkép kialakulását segíti / állóképességet növel / izomtónust szabályoz.
  • vesztibuláris ingerlés.
  • figyelem, valamint a motoros, vizuális és verbális memória fejlődik